İstanbul - Konya

Gezmek yaşamaktır..

     Konya; Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Konya’da yerleşimin tarihi prehistorik(tarih öncesi) çağlara gitmektedir.M.Ö 6000-5000 yıllarında bölgede yerleşme merkezi kurulduğu araştırmalarla anlaşılmıştır. Eski çağlarda “İkonium” olarak isimlendirilmiştir. Bugüne kadar bulunmuş en eski ve en gelişmiş neolitik devir yerleşim merkezi olan Çatalhöyük Konya sınırları içindedir.  Çatalhöyük ayrıca UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır.

   Tarih boyunca Hititler, Frigler, Roma ve Bizans, Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu Devletlerinin hâkimiyetinde kalmıştır. Selçuklu Devleti hükümdarı Süleyman Şah tarafından fethedilen Konya, Anadolu Selçuklu Devleti kurulduktan sonra bu devletin hakimiyetine girmiştir. 1074 yılında kurulan ve başkenti İznik olan Anadolu Selçuklu devleti 1’inci Haçlı Seferi sonunda İznik’i kaybedince, başkent Konya’ya taşınmıştır. Başkent olduktan sonra günden güne gelişen ve pek çok mimarı eserle süslenen kent, kısa zamanda Anadolu’nun en gelişmiş şehirlerinden biri haline gelmiştir.

   Uzun yıllar Anadolu Selçuklu Devletinin başkentliğini yapan şehir, 1277 yılında Karaman oğulları Beyliği yönetimine girmiş ve Fatih Sultan Mehmet’in Karamanoğlu Beyliğine son vermesi ile Osmanlı hâkimiyetine geçmiştir.  Fatih Sultan Mehmet 1470 yılında 4’üncü eyalet olarak Karaman Eyaletini kurmuş, merkezini de Konya şehri yapmıştır.17’inci yüzyılda Karaman Eyaletinin sınırları genişlemiş, Tanzimat döneminde de ismi değişerek Konya Eyaleti adını almıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yavuz Sultan Selim tarafından Hz. Mevlana’nın türbesi yenilenmiştir.  Ayrıca, 2. Selim zamanında Konya’ya çeşitli yatırımlar yapılmıştır. 2.Abdülhamit zamanında da demiryolu getirilmiştir. Özellikle 1901 yılında Avlonyalı Ferit Paşa'nın Konya'ya vali olarak tayin edilmesiyle şehrin gelişmesi ivme kazanmıştır. 

  1.Dünya savaşından sonra çok kısa bir süre İtalyan işgaline uğrayan şehir bunun dışında herhangi bir yabancı ülke işgaline maruz kalmamıştır.  Konya’nın ticaret sektörü, coğrafi konumu itibariyle eski dönemlerden itibaren gelişmiş olup, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de önemli kervan yollarının geçtiği bir il olarak yoğun ticari faaliyetlere sahne olmuştur.Günümüzde Konya, 40813,52 km²’lik yüzölçümü ve 2 milyon üzerindeki nüfusu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli şehirlerinden birisidir.  1989 yılında büyükşehir statüsüne sahip olmuştur.  Selçuklu, Meram ve Karatay merkez ilçeleri ile gelişmesine devam etmektedir.

    Mevlana’nın şehri, sevgi ve hoşgörü merkezi Konya

  Tarihin önemli isimlerinden Nasreddin Hoca’nın da yaşamına tanıklık etmiş, köklü tarihi ve kültürü ile Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biri. Konya gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip.Sadece kültür turizmi için değil inanç turizmi için de her yıl binlerce yerli ve yabancı turist burayı ziyaret ediyor. Konya’nın ruhani bir tarafı var gerçekten…Tasavvuf felsefesini yerinde yaşamak, Konya’nın kültür mirasını daha yakından tanımak, tarihte yolculuğa çıkmak ve şehrin doğal güzelliklerini keşfetmek   için siz de  en kısa sürede Konya Uçak Biletinizi alıp Konya Otellerinde yerinizi ayırtarak seyahatinizi planlayabilirsiniz. Seyahatinizi 7-17 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek, Hz. Mevlana’nın 745. Vuslat Yıl Dönümü Anma (Şeb-i Arûs) Törenleri’ne denk   getirirseniz çok daha unutulmaz bir Konya tatili geçirebilirsiniz. 

   Konya Havalimanında Belediye otobüsleri hizmet vermemektedir. Konya Şehir Merkezine ve Şehir Merkezinden de Konya Havalimanı'na karşılıklı olarak Havaş Otobüsleri Hizmet vermektedir. Ayrıca Havaalanından Karaman'a ve Karaman'dan da Havaalanına karşılıklı olarak ta Havaş Otobüs seferleri düzenlemektedir. Konya Havaş otobüsleri ile Şehrin pek çok yerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Konya gezilecek yerler

Tüm dünyayı etkileyen felsefesi nedeniyle Mevlana Celaleddin Rumi’nin Türk ve İslam kültüründeki yeri oldukça büyük…
Anadolu Selçuklu zamanında yaptırılan Karatay Medresesi, devrine ait çini ve taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri.
Konya Arkeoloji Müzesi‘nin kurulumu çok eskilere dayanıyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden sonra, 1901 yılında kurulan müze, en eski müzeler arasında.
Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Konya Etnografya Müzesi binası ilk olarak eğitim amacı ile inşa edildi.
TÜBİTAK desteği ile kurulan Konya Bilim Merkezi; tematik sergileri, açık hava sergileri, gezegen evi (planetaryum) ve kütüphanesi ile her yaştan insana bilimi sevdirmeyi amaçlıyor.

İstanbul - Konya Uçuşuna Dair Bilgiler

Uçuş Süresi,Uçuş Bilgileri ve Diğer İstatistikler

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

460 km

Yaklaşık Uçuş Süresi

1 saat 20 dakika

İstanbul Havalimanları

Konya Havalimanı

En Popüler Havayolları

Türk Hava Yolları Pegasus Airlines Sun Express