İzmir - Paris

Gezmek yaşamaktır..

Paris, M.Ö. üçüncü yüzyılda Parisli olarak bilinen Galyalı bir kabile tarafından İle de la Cité'de kuruldu. İle de la Cité, İle Saint-Louis ile birlikte Seine Irmağı'nın içinde bulunan iki adacıktan biridir. Sonrasında Romalılar tarafından Lutetia adı verilen kenti, iki kıtaya tahta köprüler bağlamaktaydı. İ.S. birinci yüzyıldan itibaren gelişmeye başlayan şehir, dördüncü yüzyıldan itibaren ise Paris adını aldı.

12. yüzyılda yapımına başlanan ve dünyanın en güzel kiliselerinden birisi olarak kabul edilen Notre Dame Katedrali'nin de üzerinde bulunduğu İle de la Cité, orta çağ Fransa'sının merkezi kabul edilmişti.Günümüzde Paris tarihî eserleri, sanatsal ve kültürel yaşamı, ekonomik ve politik etkisi, dünya çapında etkili finans merkezleri ve tüm dünyayı birbirine bağlayan büyük hava alanları sayesinde küresel bir cazibe merkezidir. Modanın da başkenti olarak anılan Paris, her yıl yapılan fuarlar, defileler ve etkinliklerle adını tüm dünyaya duyurmaktadır. Tarihî eserlerin geceleri özel ışıklandırılması sayesinde adeta bir masal şehrine dönüşen Paris’e “Ville Lumiere” yani ışık şehri denilmesi hiç de şaşırtıcı değildir.

Romantik atmosferi ile âşıkları kendisine çeken Paris, sanatın mimariyle buluştuğu, geçmişte özgürlükler adına pek çok önemli olaya tanıklık etmiş çok kültürlü bir metropol. Paris’in en yüksek rakımlı yeri olan Montmartre Tepesi, Paris gezilecek yerler arasında ikinci sırada yer almış, Notre Dame Katedrali‘nin de bulunduğu Saint-Michel bölgesi üçüncü olurken, Paris’te en çok ziyaret edilen yerler listesinde Louvre Müzesi dördüncü sırayı alıyor.

Fransa’nın en ünlü ve en çok tercih edilen havalimanlarından biri olan Beauvais Tille Havalimanı’ndan Paris şehir merkezine ulaşmak için birçok toplu taşıma aracı mevcut.

Havalimanına yalnızca 4 km uzaklıkta yer alan Beauvais tren istasyonundan Paris trenine binebilir; ya da daha hızlı bir seçenek olan havalimanı ring otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bunların dışında taksi ve araç kiralama hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Paris gezilecek yerler

Paris’in simgesi. Herhalde Paris’e gidip Eyfel Kulesi önünde fotoğraf çektirmeyen yoktur. Kulenin tepesine çıkıp bir şeyler içebilirsiniz.
Paris’in aynı zamanda dünyanın en ünlü müzelerinden biridir. M.Ö. 6000’li yıllardan M.S. 19. yüzyıla kadarki dönemden 35.000 eseri barındıran müze dünyanın en çok ziyaret edilen müzesidir.
Diğer adıyla Şanzelize Bulvarı Champs Elysees, Fransa’nın başkenti Paris' in ünlü bir caddesidir.
Paris’in bir başka ünlü yapısı Victor Hugo’nun ünlü romanın geçtiği Notre Doma Kilisesi’dir.
Sadece çocukların değil, büyüklerin de eğleneceği harika vakit geçirebileceğiniz bir yer. Walt Disney karakterlerini etrafınızda görebilirsiniz.

İzmir - Paris Uçuşuna Dair Bilgiler

Uçuş Süresi,Uçuş Bilgileri ve Diğer İstatistikler

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

2.295 Km

Yaklaşık Uçuş Süresi

2 saat 50 dakika

İstanbul Havalimanları

Beauvais Tille Havalimanı

En Popüler Havayolları

Ukraine Intl Airlines, Anadolujet