Kıbrıs - Adana

Gezmek yaşamaktır..

Adana ve Çukurova bölgesi çok eski devirlerden beri insanların yaşadığı bir yerleşim merkezi olmuştur. Eski tarihi belgelerde “Klikya” olarak bahsedilen Çukurova’dan Boğazköy’den çıkarılan Hitit yazılı levhalarında, “Uru Adania” (Adana ülkesi) kaydı vardır.

M.Ö. 1333 tarihinde Hititler, Kızzıvatna Krallığının elinde bulunan Çukurova’yı ele geçirmişlerdir. Bölge, Hititlerden sonra Asurluların, Perslerin, Makedonya kralı İskender’in, Romalıların ve Bizanslıların eline geçmiştir.

Abbasiler devrinde bu bölge Türkleşmiş ve o günden bu yana Türkün vatanı olmuştur. Hazret-i Ömer zamanında İslam orduları Adana’ya geldiler. Abbasi devrinde, Horasan ve Türkeli’den göçen Türkmen oymakları ve beyleri bu bölgeye yerleştirildiler. Halife Harun Reşid zamanında yapılan Haruniye şehri, Türk gönüllülerinden teşekkül ettirildi. 758 tarihinde 100 bin kişilik ordu ile gelen Bizans İmparatoru bu bölgedeki Türk mücahidlerine yenilerek geri çekildi.

   Çukurova Bölgesi'nin en önemli şehirlerinden biri olan Adana tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin olduğu zengin bir mirasa sahip. Çukurova'nın bereketi her anlamda şehri zenginleştirmiş. Türkiye'nin 6. en yüksek nüfusuna sahip, tarım ve sanayi şehri haline getirmiştir. Adana'da gezilecek yerlerin başında antik Roma ve Osmanlı mimarisi de dahil olmak üzere, Adana Kalesi, Varda Köprüsü, Büyük Saat Kulesi, Atatürk Evi Müzesi gibi birçok tarihi mekan geliyor.

Adana Havalimanı Şehir merkezine sadece 3,5 km uzakta olması nedeniyle ulaşım imkanları çok rahattır, İsterseniz yüreyerek bile şehrin merkezine ulaşabiliriniz. Adana Havalimanı'na Otobüs, Dolmuş, Havaş Otobüsleri ve Havalimanı Taksileri ile kolayca ulaşabilirsiniz. Adana Havalimanı'ndan Havaş Otobüsleri ile Mersin'e, Tarsus'a, Ceyhan ve Osmaniye'ye gidebilirsiniz.

Adana gezilecek yerler

Camiinin hemen karşısında bulunan medreseye geçiyoruz. Ramazanoğlu Beyliği’nden ayakta kalan huzur dolu bahçesi ve oturup dinlenilecek güzel avlusu görülmeye değer.
Medreseden çıktıktan sonra hemen sol tarafa doğru yolalıyoruz. Sağ tarafta bir mezar görüyoruz. Ziya Paşa’nın mezarıymış.
Saat kulesinin bulunduğu yer aslında şehrin çarşısı. İşte tam bu bölgede bulunan Kazancılar çarşısı, adından da anlaşılacağı üzere tarihi çarşılarımıza örnek olabilecek yerlerden birisi.
Önceleri kilise olarak kulanılan bu bina, 1924 yılından itibaren müze olarak kullanılmaya başlanmış.

Kıbrıs - Adana Uçuşuna Dair Bilgiler

Uçuş Süresi,Uçuş Bilgileri ve Diğer İstatistikler

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

267 Km

Yaklaşık Uçuş Süresi

50 Dakika

İstanbul Havalimanları

Adana Havalimanı

En Popüler Havayolları

Türk Hava Yolları, Pegasus Airlines , Anadolu Jet,